top of page

Ku Waszej pamięci "Żołnierze Wyklęci"!

Za nami obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w których nie mogło zabraknąć przedstawiciel i sympatyków stowarzyszenia Oleśnica Razem.


Jak co roku nasze delegacje złożyły hołd żołnierzom niezłomnym przy „Kamieniu pamięci” na rondzie Żołnierzy Wyklętych w Oleśnicy. Przypominamy, że nazwa ronda oraz kamienny obelisk powstał w 2013 roku dzięki inicjatywie i działaniom oleśnickich kibiców Śląska Wrocław, wspieranych przez ówczesnego prezesa Światowego Związkowi AK - śp. Krzysztofa Sycianko.


W tym roku władze Oleśnicy, samodzielnie organizujące uroczystość, z nieznanych nam powodów zrezygnowały z wieloletniej tradycji umieszczenia symbolicznej tabliczki honorującej jednego z wielu bohaterskich „Żołnierzy Wyklętych”. Tabliczki były instalowanie corocznie od 2013 roku, o czym w swoim wystąpieniu wspominał pan Wojciech Trębacz z wrocławskiego IPN.

Tegoroczne święto zapamiętamy w szczególności z innego powodu. 2 marca mieliśmy niewątpliwą przyjemność udziału w seminarium zorganizowanym przez Pana Jacka Śródkę - dowódcę Jednostki Strzeleckiej 2015 Syców im. Sycowskiego Batalionu AK „Giewnot”. W Muzeum Regionalnym w Sycowie Jacek Śródka wygłosił obszerną prelekcję, pełną ciekawych wątków z historii żołnierzy niezłomnych związanych z powiatem oleśnickim, kępińskim i ziemią sycowską. Wspominane były m.in. losy Józefa Młynarza ps. „Farys”, dowódcy batalionu AK Giewnot, czy postać legendarnego por. Franciszka Olszówki ps. „Otto”.Wykład dowódcy „Strzelców” uzupełniony był krótkim filmem, po którym licznie zgromadzeni goście zostali zaproszeni do zwiedzania wystawy pt. „Żołnierze Giewnota na szlaku Niepodległości 1945-1989”. Wystawa przedstawiała historię żołnierzy działających w ramach struktur podziemia niepodległościowego, ich zmagania z sowieckimi aparatem terroru zainstalowanym po wojnie na terenie Polski oraz sposoby działania komunistycznej propagandy, która przez okres utrwalania władzy ludowej miała na celu zohydzić i wymazać z pamięci żołnierzy AK, NSZ, WIN i innych organizacji bojowych walczących w podziemiu.Podczas zwiedzania wystawy uczestnicy mieli okazję wymieniać się spostrzeżeniami oraz pomysłami związanymi przywracaniem pamięci o historii „Żołnierzy Wyklętych”. Bardzo cieszy nas fakt, że w Sycowie, w tym roku poraz pierwszy oficjalnie uczczono Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z rozmów z przewodniczącym Rady Miasta Sycowa Robertem Dziergwą wiemy, że samorządowcy z Sycowa planują podejmować dalsze działania, które mają na celu przywróceniu prawdy historycznej związanej z żołnierzami niezłomnymi.W imieniu naszej delegacji radny Paweł Bielański przekazał Panu Jackowi okazjonalny szal Armii Krajowej, na którym cytowany jest fragment przysięgi składanej przez żołnierzy AK. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i szczerze gratulujemy Panu Jackowi oraz samorządowcom z Sycowa jakże cennej patriotycznej inicjatywy.

🇵🇱 Ku Waszej pamięci Żołnierze Wyklęci! 🇵🇱

21 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page