top of page

Kronika budowy przychodni

Zaktualizowano: 31 sty

Dziękujemy władzom za poparcie inicjatywy Oleśnica Razem i podjęcie czynności zmierzających do wybudowania w mieście nowej przychodni zdrowia. Nasz podziw budzi retoryczny szpagat Jana Bronsia, który projekt OR otwarcie negował, a Michała Kołacińskiego wyśmiewał.


Krótki przegląd historyczny:


* Lata 2015 -2018: analiza potrzeb, konsultacje ze środowiskiem medycznym - w szczególności z dyrektorem SZPZOZ Stanisławem Ptakiem, który od lat usilnie zabiegał o taką inwestycję;


* Rok 2018: burmistrz Michał Kołaciński wpisuje budowę przychodni zdrowia do Planu dla Oleśnicy na lata 2018-2023 (m.in. obok budowy hotelu z kręgielnią i parkiem linowym przy Atolu, budowy sali gimnastycznej przy szkole nr 4, przebudowy kompleksu przy Wileńskiej, rewitalizacji parków itd.) Pierwotną lokalizacją dla nowej przychodni miał być teren koło szpitala. WIĘCEJ;


* Rok 2019 (kwiecień): pytany podczas sesji dyr. SZPZOZ St. Ptak potwierdza konieczność budowy nowej przychodni. Na rekomendację M. Kołacińskiego Bronś stanowczo mówi:


„Celem działania powinna być przede wszystkim poprawa dostępności do usług medycznych. – Wybudowanie obiektu nie zapewni ani jednej usługi więcej”.


Kołaciński nie dawał za wygraną: „Wiem, że nie ma Pan na to wpływu- zwracał się do Bronsia.


– Ale ma pan wpływ na infrastrukturę. O 16 wiele gabinetów na Hallera zamienia się w saunę. Stąd pomysł, by spróbować wybudować nowy obiekt. Bez zadęcia, nowy parterowy obiekt z parkingami - mówił Kołaciński.

Co odpowiedział obecny burmistrz? Jak zwykle - w swej własnej opinii - błyskotliwie:


Żeby było chłodniej, najprostszą rzeczą jest klimatyzacja…



"Żeby było chłodniej, najprostszą rzeczą jest klimatyzacja!" - J. Bronś odpowiadając na koncepcję budowy nowej przychodni odniósł się m.in. do argumentu, że w starym budynku przy Hallera po 16 robi się sauna... /Fot. olesnica24.com/


* Podczas tej samej sesji Michał Kołaciński potwierdza wcześniej rozważaną lokalizację przychodni: teren przy szpitalu (patrz zdjęcie z protokołu sesji poniżej), który wprawdzie należy do powiatu, ale jako burmistrz rozmawiał już z poprzednim starostą w kwestii wymiany gruntów;





Fragmenty protokołu sesji Rady Miasta Oleśnicy z 25 kwietnia 2019 r.


* Lata 2019 - 2020: kompletny brak zainteresowania burmistrza Bronsia i jego radnych budową przychodni;


* Rok 2020 (październik): Oleśnica Razem składa wniosek do projektu budżetu miasta na rok 2021 o zabezpieczenie środków na wykonanie Programu Funkcjonalno - Użytkowego dla budowy przychodni zdrowia zlokalizowanej przy ul. Spacerowej (komercyjne działki przy szpitalu są już sprzedane, konieczne jest osiągnięcie porozumienia z samorządem powiatu, właściciela reszty przyszpitalnych gruntów). We wniosku pisaliśmy m.in.:


W poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo mieszkańców i w myśl uczynienia Oleśnicy miastem międzypokoleniowej solidarności (zapoczątkowanym istotnymi inwestycjami w latach 2015-18, z Centrum usług Społecznych na czele), wnioskujemy o rozpoczęcie procedury budowy nowoczesnej i znakomicie wyposażonej, przyjaznej dla osób niepełnosprawnych i starszych przychodni zdrowia w Oleśnicy w rejonie ulicy Spacerowej. Proces ten powinien być rozłożony na etapy, z czego rok 2021 należy zamknąć z kompletnym Programem Funkcjonalno-Użytkowym dla przedmiotowego przedsięwzięcia.


* Rok 2020 (listopad/grudzień): wniosek Oleśnica Razem dotyczący przygotowania PFU dla budowy nowej przychodni zostaje odrzucony. Władze nie zabezpieczają finansowania przedsięwzięcia i nie są zainteresowane jakąkolwiek dyskusją na ten temat;


* Rok 2021: władze zapraszają na otwarcie „niezwykle ważnego dla mieszkańców i długo oczekiwanego obiektu”. Niestety - nie chodzi o przychodnię, lecz o spartaczony skate park. Fala uzasadnionej krytyki skutkuje deklaracją J. Bronsia o budowie przychodni…


* Rok 2021 (wrzesień): Bronś zapowiada budowę nowej przychodni. Skomentowaliśmy to krótko:


"Wreszcie! Po niemal 3 latach kadencji burmistrz Oleśnicy zaczyna rozumieć, co jest mieszkańcom potrzebne. Późne przebudzenie, ale dobre i to, chociaż gdy Jan Bronś mówi o "obiekcie na miarę XXI wieku", uparcie przed oczami pojawia się zalany Skatepark, za niska hala sportowa, za krótki basen... Oby nie tym razem!”.


* Rok 2022 (styczeń): J. Bronś powtarza swoją deklarację. Cieszymy się, ale nie możemy odżałować zmarnowanych lat. Budowa przychodni rozpoczęta w 2019 powinna już zmierzać ku końcowi.

83 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page